Místo Pétra tou Romioú, známé také jako "Afroditina skála", najdete v oblasti Paphos na ostrově Kypr. Kombinace krásy této oblasti a jejího významu v mytologii, jako rodiště bohyně Afrodity, z ní dělá populární turistickou lokalitu.
Moře v této oblasti je obecně nebezpečné, ale někdy je opravdu těžké přesvědčovat turisty, aby v něm neplavali. Je také zakázáno lézt na tuto skálu. V blízkosti najdete restauraci a pobřežní resort Aphrodite Hills.
Kostel Agios Lazaros najdete ve městě Larnaca na ostrově Kypr, na stejnojmenném náměstí v blízkosti přístavu. Patří řecké pravoslavné církvi a je zasvěcen svatému Lazarovi z Betánie, který zde působil 30 let jako biskup. Je to jeden z mála vícekopulových kostelů v byzantském stylu na Kypru.
Kostel by tady asi dnes nestál, kdyby právě zde nebyl nalezen kolem roku 890 sarkofág s nápisem "Lazaros". Ten měl podle místní legendy přinést do města Larnaca (tehdejšího Kitionu) křesťanství.
V poslední době klášter prošel kompletní rekonstrukcí, jeho malý kostel byl znovu obnoven s freskami a ikonami, které vytvořil místní mnich, malíř Fr. Kallinikos. Legenda o založení je zaznamenána v obrázcích: Svatá Helena v jasně červeném rouchu a Nalezení Svatého Kříže v Jeruzalémě.
Klášter Stavrovouni najdete asi 30 km západním směrem od města Larnaca na ostrově Kypr, na vrcholu stejnojmenné hory.
Hora byla v dřívějších dobách známá pod jménem Olympus, ale v současné době se tak jmenuje nejvyšší bod pohoří Troodos, které je dále na západ.
Název kláštera je odvozen ze dvou slov: "Stavros" (řecky: Σταυρός, v překladu kříž) "Vouno" (řecky βουνό, v překladu hora), takže v doslovném překladu to znamená "Hora kříže".
Po druhé světové válce přišla znovu jakási naděje, že řecké obyvatelstvo, které bojovalo za principy spravedlnosti a svobody, bude mít vliv i na pozici, které ostrov dosáhne. Volání "Enosis" (sjednocení) bylo tak čím dál hlasitější. Ozbrojený boj za svobodu začal.
Ostrov se tak stal součástí slavné Byzantské říše, kterou založil Konstantin Veliký v Konstantinopoli a spolu se zbytkem byzantského světa se zapojil do boje za pravoslavnou víru a měl svůj nezanedbatelný podíl jak na poli slávy, tak i na poli utrpení.
V průběhu různých fází neolitu (mladší doby kamenné), začala civilizace na ostrově Kypr vzkvétat a na samém počátku neolitu, v tzv. předkeramickém období, se mohou datovat první ukázky keramické tvorby.
S objevem a využití mědi na Kypru pak vstoupil ostrov do nové éry, do doby měděné. I když byla měď používána zpočátku jen velmi omezeně, existují důkazy o rostoucím využívání mědi v průběhu času, a dokonce i o jejím vývozu.
Kypr ... aneb, jak vyrostl z pravěkého moře jeden ostrov
Geologové vycházejí z toho, že třetí největší ostrov Středozemního moře se vynořil asi před 25 miliony lety z pravěkého moře. Geologické nálezy z kyperského pohoří Troodos poskytují vědcům v současné době cenné informace o geologickém vývoji celého ostrova.