Vesnička Ómodos se nachází asi 40 km severozápadně od přístavního města Limassol a 10 km jihozápadně od Pano Platres, na jižních svazích pohoří Troodos. Je jednou z "nejřečtějších" vesniček na Kypru, místní se živí většinou pěstováním ovoce a produkcí vína.
Kostel Agios Lazaros najdete ve městě Larnaca na ostrově Kypr, na stejnojmenném náměstí v blízkosti přístavu. Patří řecké pravoslavné církvi a je zasvěcen svatému Lazarovi z Betánie, který zde působil 30 let jako biskup. Je to jeden z mála vícekopulových kostelů v byzantském stylu na Kypru.
Kostel by tady asi dnes nestál, kdyby právě zde nebyl nalezen kolem roku 890 sarkofág s nápisem "Lazaros". Ten měl podle místní legendy přinést do města Larnaca (tehdejšího Kitionu) křesťanství.
V poslední době klášter prošel kompletní rekonstrukcí, jeho malý kostel byl znovu obnoven s freskami a ikonami, které vytvořil místní mnich, malíř Fr. Kallinikos. Legenda o založení je zaznamenána v obrázcích: Svatá Helena v jasně červeném rouchu a Nalezení Svatého Kříže v Jeruzalémě.
Klášter Stavrovouni najdete asi 30 km západním směrem od města Larnaca na ostrově Kypr, na vrcholu stejnojmenné hory.
Hora byla v dřívějších dobách známá pod jménem Olympus, ale v současné době se tak jmenuje nejvyšší bod pohoří Troodos, které je dále na západ.
Název kláštera je odvozen ze dvou slov: "Stavros" (řecky: Σταυρός, v překladu kříž) "Vouno" (řecky βουνό, v překladu hora), takže v doslovném překladu to znamená "Hora kříže".
Pohoří Troodos, to je takové zelené srdce ostrova Kypr, kam v parném létě směřují na osvěžující výlety nejen turisté, ale i místní obyvatelé. Celé pohoří Troodos se rozkládá na ploše cca 9337 hektarů.
Pohoří najdete v samém centru ostrova, jeho vrcholky se pnou až do výšky téměř 2.000 metrů nad mořem. V zimě jsou pokryté sněhem a lze tu provozovat i zimní sporty. Po celých horách pak byly vybudovány nádherné turistické stezky o celkové délce 50 km.
Na cestě z Arcibiskupského paláce k ulici Odos Lidras budete míjet bývalou a nyní téměř opuštěnou Městskou tržnici, do bývalé elektrárny umístěné městské středisko pro současné umění a kostel Faneromenis z roku 1872, největší kostel v řecké části Starého města. Naproti si pak povšimnete muzea Bank of Cyprus s archeologickými nálezy z mladší doby kamenné až po středověk z ostrova Kypr.
Nikósie (řecky Lefkosia) je stejně jako ostrov Kypr rozdělena na 2 části, a je tak zřejmě poslední rozdělené hlavní město na světě. Hranice mezi severním a jižním částí Kypru, a také mezi částí, kde se hovoří turecky a kde řecky, vede přímo Starým městem.
S tímto hrobem jsou spojeny i nejrůznější zázraky. Kdo si např. lehne do hrobu tohoto svatého, tomu se prý hrob dokonale přizpůsobí jeho tělesným tvarům. Také se říká, že tu byly během života světce objeveny kosti jeho zemřelých stoupenců.
V rýhách a výklencích svého jeskynního obydlí si Neófytos ukládal papíry a tužky. Zde napsal i několik knih, včetně práce "Soužení, jež sužují kyperskou zemi", která pojednávala o podmínkách na ostrově Kypr ve 12. století.