Ochránci přírody to ale mají na ostrově Kypr těžké. Realitní magnáti tady mají opravdu dlouhé prsty a jejich moc dosahuje až do vlády. Ovšem ekologům se přesto podařilo zabránit stavbám na té nejzápadnější straně tohoto kyperského poloostrova, takže tady dosud neuvidíte nějaká zastavěná místa.
Místní obyvatelé jsou většinovými vlastníky půdy a pozemků na poloostrově Akamas, a chtěli by tento svůj majetek prodat mnoha hoteliérům a realitním společnostem za pěkné peníze, ovšem v současné době jim to zákon naštěstí nedovoluje.
Někde na poloostrově Akamas má být údajně jedno místo, kde působí dosud neznámá síla a drží lidi dál od tohoto poloostrova. Může to být pravda, neboť tu opravdu nikdo nežil až do 80. let minulého století, kdy se tu usadilo pár poněkud pozdních hippies. Tedy kromě Britů, kteří si tady koncem druhého tisíciletí zřídili střelnici.
Cesta k soutěsce Avgás (nebo také Avakas) je jednou z nejkrásnějších pěších tras v okolí Paphosu, u přírodní rezervace mysu Lara na ostrově Kypr. Její hlavní část je dlouhá 500 m, ale široká je místy jen 2 m. Skály se tu zvedají až do 250 metrů.
Mezinárodní letiště v Larnace je pro většinu evropských turistů doslova vstupní bránou na ostrov Kypr. Přistávající letadla obvykle krouží levým směrem nad širokou larnackou zátokou, takže již během samotného přistávání budete mít velmi dobrý první dojem z tohoto třetího největšího kyperského města.
Na západě hraničí areál letiště s velkým slaným jezerem, kde se od listopadu do dubna sdružují tisíce plameňáků. Centrum města se svým historickým starým jádrem o sobě dává vědět hned na nábřeží, tureckou pevností na západě a přístavem jachet na východě.
Na pobřeží ostrova Kypr kladou svá vejce dva druhy mořských želv, nebo ještě správněji karet. Jedná se o karetu obrovskou (Chelonia mydas), tzv. "zelenou mořskou želvu", jejíž maso se používá k vaření známé želví polévky.
Tato želva klade svá vejce jen na západním pobřeží poloostrova Akamas. Druhý typ želvy, kareta obecná (Caretta caretta), vyhrabuje svá hnízda i na jiných, relativně klidných úsecích pláží.
Kypr je třetím největším ostrovem ve Středozemním moři a je zcela po právu ideálním místem dovolené pro hosty, kteří chtějí něco víc, než jen ležet na pláži.
Obraz místní krajiny je utvářen hlavně olivovníky, kopci, členitým pobřežím a klidnými plážemi. Ostrov Kypr je rozdělen na menší řecký jih a větší tureckou severní část.
Pissouri v západní části ostrova Kypr je vzdálené třicet kilometrů na západ od centra letoviska Limassol. Jeho hlavní část se nachází asi tři kilometry daleko od zátoky s názvem Cape Aspro, a je postavena na straně zeleného kopce. Obec má dvě odlišné části: Pissouri Village a Pissouri Bay. Celkem zde žije asi 1100 obyvatel, asi polovina z nich jsou Kypřané, zbytek cizinci, především Britové.
Ve obci je řada obchodů a mnoho taveren, restaurací a barů, kde vám naservírují jídla a nápoje výjimečné kvality.
Dovolená ve stínu olivových stromů, i tak by se dal nazvat pobyt na ostrově Kypr. Již po celá tisíciletí je tento vzácný druh ovoce jedním z nejdůležitějších produktů ostrova. Olivovníky se na tomto středomořském ostrově pěstují již více než 5 000 let. Ani dnes si nedokáží ostrované představit svůj život bez pěstování oliv.
Poloostrov Akamas, to je místo, kde se do sebe zamilovali Adonis a Afrodita. Chráněná přírodní rezervace na poloostrově se nachází severozápadním směrem od Pafosu a je prakticky nedotčenou oblastí s bohatou vegetací, historickou a kulturní tradicí.
Dovolenou ve vesničce Tochni na ostrově Kypr ve vnitrozemí doporučujeme jako alternativu k dovolené na pláži. Prázdniny strávené v některé z kyperských vesniček ve vnitrozemí, to je dovolená v krásné přírodě a v místech, kde se stále ještě udržují venkovské tradice. V tomto prostředí pak turisté zažijí na vlastní kůži poklidný, jednoduchý a pravidelný rytmus venkovského života a místní kuchyně, vše ještě umocněné jedinečnou pohostinností Kypřanů.